patron serwisu: money.pl

Poradnik dla biznesu

Czy możliwe jest, żeby firma windykacyjna odzyskiwała długi, nie wysyłając dłużnikom nawet wezwań do zapłaty? Owszem, jeśli zrobi to za nią ktoś inny. A jeśli dodatkowo może dłużnikowi odciąć dostęp do kredytów czy zakupów na raty, staje się wyjątkowo skuteczna.

Kiedy nie skutkują kontakty telefoniczne, propozycje rozłożenia spłaty zaległości na raty, a nawet umorzenia części zadłużenia, firmy windykacyjne sięgają po „mocniejsze” narzędzia.

Często już ostrzeżenie o możliwości wszczęcia wobec dłużnika proce-dury wpisania go do rejestru dłużników prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej motywuje go do spłaty zobowiązań. Na przykład przekazanie danych do BIG InfoMonitor oznacza, że o zaległościach finansowych danej osoby lub firmy dowiedzą się m.in.: banki, pożyczkodawcy, firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, czy leasingowe, które korzystają z bazy InfoMonitor. W konsekwencji firmy te mogą odmówić dłużnikowi kredytu, pożyczki, leasingu czy nawet podpisania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Firma windykacyjna może zaproponować dłużnikowi ugodę, na czas której może zastrzec wpis w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor co pozwoli dłużnikowi uzyskać dostęp do środków i uregulować należności.

Źródło: Materiały prasowe

Potwierdzone w praktyce

Udawanie, że nie ma problemu, nieodbieranie korespondencji i telefonów, ignorowanie wezwań do zapłaty to typowe zachowanie wielu dłużników - opowiada Paweł Jagodziński, prezes firmy windykacyjnej Invest Incaso S.A. Często dopiero gdy dłużnik dostaje wezwanie do sądu, decyduje się zmierzyć z problemem i porozmawiać z nami. Wówczas najczęściej umawiamy się z nim na rozłożenie długu na raty, które dana osoba jest w stanie spłacać – mówi Paweł Jagodziński.

Czasem, gdy nie ma innego wyjścia, sprawy kończą się sądem i komornikiem. A przecież ta ścieżka to dodatkowe koszty i kłopoty dla wszystkich. Dlatego staramy się za wszelką cenę uniknąć tej drogi i rozwiązywać sprawy możliwie bez wytaczania ciężkich dział, jakim niewątpliwie jest windykacja sądowa.

Wezwanie do zapłaty z odpowiednim logo

Firma Invest Incaso S.A nie odzyskuje należności na czyjeś indywidualne zlecenie. Spółka skupuje całe pakiety długów i dopiero wtedy odzyskuje pieniądze od dłużników. Są to tysiące spraw. Dlatego narzędziem, które chętnie stosuje w swojej codziennej praktyce, jest wezwanie do zapłaty, będące jednym z narzędzi przewidzianych ustawowo. Wysłanie takiego dokumentu jest konieczne, żeby później móc wpisać dłużnika do publicznego rejestru. Rzecz jednak w tym, że wezwanie może być tylko spełnieniem formalnych obowiązków wierzyciela, ale może być również skutecznym narzędziem odzyskiwania należności.

- Wydawałoby się, że wysłanie wezwania to jedno z kluczowych zadań windykatora, jego rutyna. Invest Incaso S.A. mimo, że sama zajmuje się profesjonalnie wierzytelnościami wysyłanie wezwań do zapłaty zleca BIG InfoMonitor prowadzącemu własny rejestr dłużników.

- Okazuje się bowiem, że wezwania zlecone przez BIG działają lepiej i są skuteczniejsze niż gdybyśmy to robili sami. BIG InfoMonitor wykorzystuje sprawdzony wzór z własnym logo znanym na rynku od lat, co podnosi skuteczność wezwania. Wyręcza nas również w organizacji wysyłki takich wezwań. Efekt? Dłużnicy mają świadomość, że ich sprawą zajmują się profesjonaliści - opowiada Paweł Jagodziński, prezes firmy windykacyjnej Invest Incaso S.A.

Z analizy BIG InfoMonitor wynika, że nawet 67,6 proc. zaległych zobowiązań jest spłacane po wysłaniu ustawowego wezwania do zapłaty za pośrednictwem systemu BIG.pl, a 44 proc. jest regulowane po wpisaniu dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Inną ważną dla nas korzyścią współpracy z BIG-iem jest to, że nasi pracownicy mogą oszczędzić sporo czasu, który inaczej musieliby poświęcić na przygotowanie i wysyłkę tysięcy wezwań miesięcznie. To spore wyzwanie operacyjne, które dzięki BIG InfoMonitor jesteśmy w stanie znacząco uprościć. Co więcej, taka forma działania to również spora oszczędność kosztowa na usługach pocztowych. Jako klient BIG-u dostaliśmy indywidualnego opiekuna, który nie tylko realizuje w naszym imieniu wszystkie wysyłki, ale również przypomina nam o terminach wpisania dłużników. Jest to duże wsparcie w naszej codziennej pracy – mówi Paweł Jagodziński.

Zablokuj dłużnikowi dostęp do kredytu

- Dłużnik w Polsce jest coraz najczęściej świadomy swoich praw, wie dlaczego ma zadłużenie i co może zrobić, żeby nie płacić. Dlatego trzeba sięgać po narzędzia, które również uświadomią mu, że przed swoim długiem nie ucieknie – podkreśla Paweł Jagodziński.

- Po znalezieniu się w rejestrze, dłużnik szybko przekonuje się , że jeśli będzie chciał wziąć choćby drobny kredyt, np. na telewizor czy pożyczkę chwilówkę, może nie mieć takiej możliwości, bowiem zostanie zweryfikowany w bazie dłużników. Zablokowanie dłużnikowi możliwości zaciągania kolejnych kredytów jest wyjątkowo skutecznym narzędziem, mobilizującym do spłaty – mówi Paweł Jagodziński.

BIG InfoMonitor daje dostęp nie tylko do jednego, własnego Rejestru Dłużników ale współpracuje również z Biurem Informacji Kredytowej oraz Związkiem Banków Polskich. Właśnie takie połączenie sił odcina dłużnikowi dostęp do kredytowania.

Sprawdź wybraną firmę w BIG bezpłatnie >>

Poleć ten artykuł znajomym:
Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.